środa, 13 kwietnia 2016

CHLEB BEZGLUTENOWY JASNY

Chleb bezglutenowy jasny jest relatywnie tani, użyłam mąki ziemniaczanej, ryżowej i odrobiny kukurydzianej. Jest bardzo smaczny, ma chrupiącą skórkę, świetnie nadaje się na tosty francuskie, kanapki, po prostu świetny codzienny chleb :)


SKŁADNIKI:

- 100 g mąki ziemniaczanej
- 100 g mąki ryżowej
- 20 g mąki kukurydzianej
- 14 g świeżych drożdży
- 280 ml mleka
- pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki oleju
- 1 kopiasta łyżeczka mielonego siemienia lnianego
- 1 małe jajko
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki cukru

WSZYSTKIE SKŁADNIKI oprócz oleju wymieszaj w misce, ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Kiedy wszystkie składniki połączą się dodaj olej i ponownie wymieszaj.


CIASTO CHLEBOWE PRZEŁÓŻ do podłużnej foremki wyłożonej papierem do pieczenia, odłóż w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni i włóż do niego naczynie z wodą aby zaparować piekarnik.


PO OKOŁO 30 minutach ciasto powinno wyrosnąć,mokrą ręką wyrównaj jego powierzchnie, posyp delikatnie mąką i natnij nożem. Wstaw do zaparowanego piekarnika na 40 minut.

W POŁOWIE PIECZENIA (20 minut) wyjmij chleb z piekarnika i wyjmij z formy, wstaw znów do piekarnika na kratkę w samym papierze na około 20 minut.

 WYJMIJ CHLEB  z piekarnika i odstaw na kratkę aby wystygł. Smacznego!



34 komentarze:

  1. Chlebuś wspaniały.Upiekłam dla córki,a sama pożarłam połowę z masełkiem.Jak mieszałam składniki i zobaczyłam końcową konsystencję ,pomyślałam "co to ku... jest " ,byłam pewna że nic z tego nie wyjdzie.A jednak...wyszedł cud bezglutenowy. Najważniejsze że w chlebku nie czuć drożdży,jest naprawdę pyszny.Dzięki LOLA <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że wyszedł i smakowało :) Pozdrawiam :) Ja też pół z masełkiem wciągnęłam :D

      Usuń
  2. Ciągle szukam ideału bezglutenowego i trafiłam tu. Mam pytanie czy piekąc z podwójnych składników należy też podwoić ilość drożdży i proszę o podanie wymiarów foremki w jakiej chlebek był pieczony. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystkie składniki proszę podwoić, drożdże też. Nie mogę teraz sprawdzić rozmiarów foremki, ale to taka standardowa keksowka. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Wszystkie składniki proszę podwoić, drożdże też. Nie mogę teraz sprawdzić rozmiarów foremki, ale to taka standardowa keksowka. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź:)Piekłam w foremce 22,5cm x 5,5cm (wym. spodu)z proporcji podanej w przepisie, niestety mój tak spektakularnie nie wyrósł:(, ale to moja wina, było małe zamieszanie i przegapiłam czas wyrastania. Ciasto urosło i... opadło tak ok.1-1,5cm a w piekarniku niestety już tego nie nadrobił, urósł, ale nie tak bardzo. Zobaczymy jaki będzie jak wystygnie:)Nie poddaję się i jutro powtórka:)Wygląda tak smakowicie, że jest wart zachodu:) Dam znać jak wyszło kolejne podejście;) Pozdrawiam

      Usuń
    4. Chlebek faktycznie nie miał za bardzo szans, ale tak się po prostu zdarza czasami. Jutro będzie lepiej :) Pozdrawiam

      Usuń
  3. Czy chlebek wyjdzie z mlekiem kokosowym lub ryżowym? :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Chleb sam w sobie przepyszny, robiłem ju 5 razy i tylko raz zdążył kawałek wystygnąć :)
    Mam jednak problem, okazuje się że nie wiem jaką konsystencję ma gęsta śmietana, albo mi chleb minimalnie wyrasta albo rośnie tak bardzo, że połowa się wyleje zanim zdąży się upiec. Zatem moja prośba, dałoby radę wstawić zdjęcie jak ma wyglądać gotowe ciasto?
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na dniach będę piekła ten chleb, wstawię zdjęcie. Pozdrawiam

      Usuń
  5. Poproszę bardzo o zdjęcie ciasta ze wszystkimi składnikami PRZED wlaniem do formy. Piszę 'wlaniem', bo u mnie to naprawdę śmietana... Wstawiłam do wyrośnięcia I trochę się obawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Teraz nie mam takiej możliwości, szału nie będzie z wyrastaniem przed pieczeniem, ale na pewno się uda. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam.
    Czy mogę zastąpić mąkę ziemniaczaną - mączką ziemniaczaną. Czy efekt końcowy będzie inny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że to ten sam produkt. Śmiało możesz użyć.

      Usuń
    2. Właśnie nie ten sam. Mąka jest lekko żółta i cięższa. A mączką jest biała i tak trzeszczy między palcami. Więc którą Ty użyłaś?

      Usuń
  8. Czy taki chleb mogę podać 10 miesięcznej córce?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No raczej nie ma tam składników, które mogą jej zaszkodzić... Ale tak szczerze to nie jestem fachowcem w żywieniu niemowląt

      Usuń
  9. Ile czasu musi garowac ciasto?

    OdpowiedzUsuń
  10. Mój chleb wyglądem zupełnie nie przypomina tego ze zdjęć, jednak jest rewelacyjny w smaku. Jestem amatorką kuchenną, więc gdyby istniała możliwość wytłumaczenia mi jak małpie pewnych kwestii była bym bardzo wdzięczna.
    Wymieszałam ciasto, wstawiłam do wyrośnięcia. Urosło do brzegów keksówki. W instrukcji należało namoczyć rękę i wygładzić ciasto, tymczasem moja masa była płaska, lekko płynna i gładka, więc pominęłam ten krok. Nacinać równiez nie było czego, gdyż jak wyżej wspomniałam konsystencja nie była zwarta. Z piekarnikiem także miałam problem, gdyż mój garnek z wodą nie oddawał pary, więc wstawiłam po prostu do piekarnika. Na swoje usprawiedliwienie dodam tylko, że mam dwie lewe ręce do gotowania, a mimo to chlebek nawet w moim wykonaniu powala smakiem.

    OdpowiedzUsuń
  11. pytanie jak długo jest świeży ? ile dni wytrzyma?

    OdpowiedzUsuń
  12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  13. Czym można zastąpić siemię lniane, mogą być nasiona chia? Czy zamiast mąki kukurydzianej może być biała gryczana?

    OdpowiedzUsuń
  14. Chlebek pyszny! U mnie jest bardziej "pomarańczowy". Ale można go zajadać bez żadnych dodatków.
    Ja zastosowałam mielone siemię lniane i też wyszło super.
    Jedyna wada - skórka się dość mocno kruszy?
    Ale smak i konsystencja są rewelacyjne :D

    OdpowiedzUsuń
  15. Czy do tego chlebka można użyć drożdży i ile?

    OdpowiedzUsuń
  16. Jaki rozmiar keksówki???

    OdpowiedzUsuń
  17. Czy jest jakiś zamiennik za jajko?

    OdpowiedzUsuń
  18. Robiłam dwa raz, opadł mi trochę, ale to w niczym nie przeszkadza. Chleb jest pyszny, miękki i długo zachowuje świeżość. Piekłam już przeróżne chleby bezglutenowe, ale ten jest zdecywoanie w czołówce. Z racji alergii dodałam mleko ryżowe i sypkie wege jajko. Polecem bardzo - Ewelina

    OdpowiedzUsuń
  19. Witam... Czy naczynie z wodą musi pozostać w piekarniku podczas pieczenia chleba czy tylko do nagrzania piekarnika

    OdpowiedzUsuń
  20. Dzień dobry, po zmieszaniu składników konsystencja jest całkiem płynna, nawet po 1h mąka nie bardzo wchłąneła ten płyn i z taką wodą wstawiłam do piekarnika - to co wyszło jest dalekie od ideału, średnio jadalne. Mogłaby Pani przesłać zdjęcie ciasta po wymieszaniu składników?

    Za pierszym razem podwoiłam skłądniki suche i chleb wyszedł całkiem niezły - trochę zbity ale był ok, ciasto po zmieszaniu miało konsystencję takiego gętszego ciasta naleśnikowego.

    Z góry dziękuję za odpowiedź!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba udało mi się rozwiązać problem. Ciasto w końcu miało konsystencję budyniu i ładnie wyrosło, w trakcie pieczenia trochę opadło, ale to już do dopracowania.

      Żeby uzyskać gęstą masę najpierw podgrzałam mleko ze skrobią ziemniaczaną, jak wyszedł budyń, to zmiksowałam go i zostawiłam do wystygnięcia (wystarczy taka temperatura, żeby nie zabić drożdży i zeby białko się nie ścięło). Później już tylko zmiksowałam resztę składników. Wszystko robiłam w termomixsie, ale nie powinno być problemu z użyciem zwykłego miksera.

      Może komuś przyda się ta wskazówka, chyba, że jest na to jeszcze inny sposób to chętnie dowiem się jaki ;).

      Usuń
  21. A czy bez babki i siemienia też wyjdzie? Mam zakazany błonnik.

    OdpowiedzUsuń