środa, 24 lutego 2016

CRÈME BRÛLÉE - KLASYCZNY

Klasyczny deser francuski- doskonałe połączenie tylko czterech składników: żółtek, śmietany, wanilii i cukru. Wymaga odrobiny cierpliwości, ale efekty przejdą najśmielsze oczekiwania. Polecam!

SKŁADNIKI:

- 3 żółtka
- 250 ml śmietanki 36%
- 45 g cukru
- 50 ml ekstraktu waniliowego (tu przepis) lub ziarenka z jednej laski wanilii
- łyżka brązowego cukru


ŻÓŁTKA DELIKATNIE UTRZYJ, mają być tylko dobrze połączone, na pewno nie spienione. Po łyżce dodawaj cukier i mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli używasz ziaren wanilii także je dodaj.

ŚMIETANKĘ ZAGRZEJ WRAZ Z EKSTRAKTEM, gdy zacznie się zagotowywać zdejmij z ognia i ostudź do temperatury odrobinę cieplejszej niż pokojowa. Dodawaj po łyżce śmietany do masy z żółtek ciągle mieszając. Nie śpiesz się, masa może się zwarzyć, wtedy nic z tym nie zrobisz, będzie klops.

GOTOWY KREM PRZELEJ DO PŁASKICH, żaroodpornych naczyń i wstaw do piekarnika nagrzanego na 100 stopni. Jeśli użyłaś ekstraktu deser będzie gotowy po około 70 minutach, jeśli dodałaś ziarna wanilii to po 60. Krem w środku naczynia powinien mieć konsystencję galaretki.


WYJMIJ DESERY Z PIEKARNIKA, ostudź i wstaw do lodówki na noc (lub minimalnie 3 godziny). Przed podaniem posyp cukrem i opal palnikiem kuchennym. Jeśli nie masz palnika można użyć grilla w piekarniku. Smacznego!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza