wtorek, 23 lutego 2016

CZIPSY JABŁKOWE Z CYNAMONEM

Czipsy jabłkowe to pyszna alternatywa dla wszystkich niezdrowych przekąsek. Wykonanie zajmuje trochę czasu, ale obiecuję, że warto. Doskonale sprawdzą się oglądając film, przekąska do pracy albo na wycieczce. Polecam.


SKŁADNIKI:

- jabłka
- sok z cytryny
- cynamon
- cukier puder (jeśli wolisz słodszy smak czipsów jabłkowych)

POTRZEBNE BĘDĄ:

- suszarka do owoców (jeśli nie masz to użyj piekarnika nagrzanego do 70 stopni- uchylone drzwiczki)
- łyżka do drylowania
- małe sitko

JABŁKA OBIERZ I WYDRYLUJ, pokrój na równe plasterki- około 3 mm. Każdy plaster skrop sokiem z cytryny i posyp cynamonem i ewentualnie cukrem pudrem.


UKŁADAJ NA SUSZARCE plasterki aby się nie stykały. Jeśli nie masz suszarki rozgrzej piekarnik na 70 stopni, blachę wyłóż papierem do pieczenia i poukładaj jabłka (susz przy uchylonych drzwiczkach).

CZAS SUSZENIA ZALEŻY od wielu czynników- odmiana jabłek, grubość plasterków, suszarki.... więc nie podam dokładnego czasu, na pewno będzie to kilka godzin. Najpierw wysuszą się czipsy znajdujące się najbliżej wlotu powietrza, przełóż je na talerz, możesz pokroić nowe jabłka, tacę położyć na sam wierzch.


CZIPSY JABŁKOWE po wyjęciu z suszarki nie będą jeszcze tak twarde jak powinny, ale kiedy się ostudzą do temperatury pokojowej staną się mega chrupiące, przełóż je do szczelnego słoja i przechowuj w suchym ciemnym miejscu.

NIE WYRZUCAJ SKÓREK- ugotuj z nich pyszny kompot jabłkowy. A jeśli zamiast cynamonu dodasz majeranek uzyskasz pyszne czipsy do faszerowania kaczki. Smacznego!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza